Kontakt
Tel./fax:
Tel. kom.:
Mail:
Dołącz do nas:
Copyright by Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk
W dniu 13 grudnia 2016 roku zapadło ważne orzeczenie dla wszystkich podatników nabywających własność nieruchomości w całości w drodze zniesienia współwłasności między pozostałymi spadkobiercami i sprzedaży tej nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia nabycia. Otóż Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, iż podatniczka nie musi płacić podatku od sprzedaży, pomimo iż sprzedała nieruchomość po upływie zaledwie roku od dnia nabycia działki od pozostałych współspadkobierców.
Stan faktyczny przedstawiał się następująco: kobieta odziedziczyła spadek po swoim zmarłym mężu. Do masy spadkowej weszły m.in. liczne nieruchomości. Mąż zmarł w 2004 roku i z chwilą otwarcia spadku kobieta odziedziczyła jedną czwartą udziałów w spadku.
W 2011 roku spadkobiercy dokonali działu spadku i znieśli współwłasność. Ostatecznie kobieta otrzymała na własność działkę, którą rok później – ze uwagi na trudną sytuację finansową – postanowiła sprzedać. Przed podpisaniem aktu notarialnego kobieta zdecydowała się upewnić w kwestii daty nabycia całej nieruchomości z uwagi na zapis art. 10 ust. 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Organ podatkowy wydał niekorzystne dla kobiety stanowisko, uznając, że z chwilą otwarcia spadku w 2004 roku uzyskała ona tylko część udziałów w nieruchomości. Brakującą resztę dostała natomiast dopiero na skutek działu spadku od pozostałych spadkobierców w 2011 roku. Wobec powyższego – zdaniem fiskusa – tylko część nieruchomości została przez nią nabyta w 2004 roku i tylko od niej nie musi płacić PIT. Od reszty musi, chyba że przeznaczy pieniądze na własny cel mieszkaniowy.
Ostatecznie zarówno WSA w Krakowie, jak i NSA uznały, że udział w masie spadkowej nie jest tożsamy z udziałem w konkretnej rzeczy i spadkobiercy mogą się nimi podzielić wedle własnego uznania. Jeśli po podziale wartość udziału w masie spadkowej nie zostanie przekroczona, to uznaje się, że rzecz została nabyta w dacie śmierci spadkodawcy.
Kancelaria Adwokacka
Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk
Zadzwoń do nas: Tel./fax :
Tel. Kom.:
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi