Kontakt

Created with Move-You.pl

kancelaria@ktt-adwokat.pl 

+48 690 966 655

32 2328067

sprawdź

Jak do nas trafić?

Tel./fax: 


Tel. kom.: 

 

Mail:

lub zadzwoń

Dane:
E-mail / telefon:
Treść wiadomości:
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Napisz do nas

Dołącz do nas:

Copyright by Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk

Strona główna

Aktualności

Pozostałe aktualności

18 grudnia 2016
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć Państwu, aby był to czas
18 grudnia 2016
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia warto pochylić się nad wyrokiem Sądu
18 grudnia 2016
  W dniu 13 grudnia 2016 roku zapadło ważne orzeczenie dla wszystkich podatników nabywających własność
18 grudnia 2016

Podatniczka, która sprzedała działkę rok po tym, jak otrzymała ją na własność od pozostałych spadkobierców, nie musi płacić PIT od sprzedaży.

 

W dniu 13 grudnia 2016 roku zapadło ważne orzeczenie dla wszystkich podatników nabywających własność nieruchomości w całości w drodze zniesienia współwłasności między pozostałymi spadkobiercami i sprzedaży tej nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia nabycia. Otóż Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, iż podatniczka nie musi płacić podatku od sprzedaży, pomimo iż sprzedała nieruchomość po upływie zaledwie roku od dnia nabycia działki od pozostałych współspadkobierców.

 

Stan faktyczny przedstawiał się następująco: kobieta odziedziczyła spadek po swoim zmarłym mężu. Do masy spadkowej weszły m.in. liczne nieruchomości. Mąż zmarł w 2004 roku  i z chwilą  otwarcia spadku kobieta odziedziczyła jedną czwartą udziałów w spadku.

 

W 2011 roku spadkobiercy dokonali działu spadku i znieśli współwłasność. Ostatecznie kobieta otrzymała na własność działkę, którą rok później – ze uwagi na trudną sytuację finansową – postanowiła sprzedać. Przed podpisaniem aktu notarialnego kobieta zdecydowała się upewnić w kwestii daty nabycia całej nieruchomości z uwagi na zapis art. 10 ust. 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

 

Organ podatkowy wydał niekorzystne dla kobiety stanowisko,  uznając, że z chwilą otwarcia spadku w 2004 roku uzyskała ona tylko część udziałów w nieruchomości. Brakującą resztę dostała natomiast dopiero na skutek działu spadku od pozostałych spadkobierców w 2011 roku. Wobec powyższego – zdaniem fiskusa – tylko część nieruchomości została przez nią nabyta w 2004 roku i tylko od niej nie musi płacić PIT. Od reszty musi, chyba że przeznaczy pieniądze na własny cel mieszkaniowy.

 

Ostatecznie zarówno WSA w Krakowie, jak i NSA uznały, że udział w masie spadkowej nie jest tożsamy z udziałem w konkretnej rzeczy i spadkobiercy mogą się nimi podzielić wedle własnego uznania. Jeśli po podziale wartość udziału w masie spadkowej nie zostanie przekroczona, to uznaje się, że rzecz została nabyta w dacie śmierci spadkodawcy.

690 966 655

32 2328067

Kancelaria Adwokacka

Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk

Zadzwoń do nas: Tel./fax :

Tel. Kom.: 

18 grudnia 2016
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć Państwu, aby był to czas
18 grudnia 2016
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia warto pochylić się nad wyrokiem Sądu

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi