Kontakt

Created with Move-You.pl

kancelaria@ktt-adwokat.pl 

+48 690 966 655

32 2328067

sprawdź

Jak do nas trafić?

Tel./fax: 


Tel. kom.: 

 

Mail:

lub zadzwoń

Dane:
E-mail / telefon:
Treść wiadomości:
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Napisz do nas

Dołącz do nas:

Copyright by Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk

Strona główna

Aktualności

Pozostałe aktualności

18 grudnia 2016
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć Państwu, aby był to czas
18 grudnia 2016
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia warto pochylić się nad wyrokiem Sądu
18 grudnia 2016
  W dniu 13 grudnia 2016 roku zapadło ważne orzeczenie dla wszystkich podatników nabywających własność
18 grudnia 2016

Karpie należy traktować humanitarnie. 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia warto pochylić się nad wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2016 roku (sygn. akt II K 281/16). Stan sprawy przedstawiał się następująco: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2015 roku uniewinnił trzech oskarżonych od popełnienia zarzucanych im czynów zabronionych znęcania się nad zwierzętami. Oskarżonym zarzucano, iż w dniach 23 i 24 grudnia 2010 roku dokonywali sprzedaży żywych karpi, bez zapewnienia humanitarnych warunków bytowania, a po zakupie ich przez klientów jako żywe były pakowane przez pracowników sklepu do plastikowych toreb bez wody.

 

W związku z apelacją oskarżyciela posiłkowego, Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 20 listopada 2015 roku utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Oskarżyciel posiłkowy – Fundacja „Noga w Łapę. Razem idziemy w świat" nie dała za wygraną i złożyła kasację do Sądu Najwyższego.

 

Sąd Najwyższy uznał za zasadny zarzut rażącej obrazy przepisów ustawy o ochronie zwierząt (art. 35 ust 1a w zw. z art. 6 ust. 2) poprzez ich niewłaściwą interpretację, polegającą na uznaniu, że do przestępstwa znęcania nad zwierzętami dochodzi tylko wówczas, jeśli dane zachowanie mieści się w katalogu określonym w art. 6 ust. 2 ustawy oraz, że do stwierdzenia umyślności w odniesieniu do znęcania nad zwierzętami konieczna jest zła wola i cel zadania bólu lub cierpienia zwierzęciu.

 

SN podkreślił, że katalog określony w powyższym przepisie ma charakter otwarty, wskazujący jedynie przykładowe formy znęcania się nad zwierzętami, zaś kluczowa dla oceny zachowania sprawcy pozostaje opisowa definicja znęcania, z której wynika, że przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania im bólu lub cierpień. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 listopada 2009 r. (sygn. akt V KK 187/09) wyraźnie wskazał w jaki sposób należy rozumieć pojęcie znęcania się nad zwierzętami oraz że zamiar bezpośredni w zakresie tego przestępstwa winien być badany w odniesieniu do samej czynności sprawczej, a nie woli zadania cierpień lub bólu zwierzęciu.

 

Zauważyć należy, że ryby są kręgowcami i w związku z tym podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie na równi z innymi zwierzętami kręgowymi oraz wymagają humanitarnego traktowania, przez które należy rozumieć traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia.

Nie ulega wątpliwości, że naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne, a więc ryby winny być transportowane i przetrzymywane tylko w środowisku wodnym. Transportowanie i przetrzymywanie ryb w pojemnikach pozbawionych wody, czy też przenoszenie ich w workach foliowych nie jest humanitarnym traktowaniem zwierzęcia i może wyczerpywać znamiona znęcania się nad nim. Pamiętać należy, że ryba poza środowiskiem wodnym oddycha przez skórę, a więc przenoszenie jej w foliowym worku oblepiającym skórę, bez specjalnego koszyka, nie może być uznane za zapewnienie rybie właściwych warunków bytowania. Wskazać należy, że nawet uśmiercanie ryb winno odbywać się w sposób humanitarny polegający na zadawaniu minimum cierpienia fizycznego i psychicznego.

 

Liczyć zatem należy, iż po tak jednoznacznym stanowisku Sądu Najwyższego - ryby będą traktowane humanitarnie.

690 966 655

32 2328067

Kancelaria Adwokacka

Adwokat Katarzyna Tomczak Trochimiuk

Zadzwoń do nas: Tel./fax :

Tel. Kom.: 

18 grudnia 2016
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć Państwu, aby był to czas
18 grudnia 2016
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia warto pochylić się nad wyrokiem Sądu

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi